Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό

Με την ήττα στις αποσκευές του επέστρεψε στον Έβρο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας κατά την 5η αγωνιστική της Α2

Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό | | |

Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2008

Με την ήττα στις αποσκευές του επέστρεψε στον Έβρο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας κατά την 5η αγωνιστική της Α2 καθώς ηττήθηκε με 3-1 από τον Απόλλων Αθηνών στη Ριζόπουλη.

Στο γήπεδο της Ριζούπολης, άπαντες περίμεναν τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα, ωστόσο το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο παρά την προσπάθεια που έγινε.
Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι «πράσινοι» του Έβρου αν και ξεκίνησαν μουδιασμένα στη συνέχεια ισορρόπησαν τον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται στο τρίτο σετ με 21-23 αλλά και πάλι δεν κατάφεραν τελειώσουν το σετ και να πάρουν κεφάλι, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να βρεθούν κοντά στη νίκη.
Στο πρώτο σετ ο Απόλλωνας με καλό σερβίς δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή του ΑΟΟ και με τον Μπατιστάτο και Κόστιτς προηγήθηκε με 25-21.
Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μαζί στο σκορ μέχρι το 17-17, αλλά ο Αλεχάντρο Τόρο με πολύ καλό σερβίς έδωσε το προβάδισμα στον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας με 17-20, ενώ ο Καρδαμανίδης έκανε λίγο αργότερα το 19-23 και στο τέλος με πόντο του Ηλία Γραμματικόπουλου έγινε το 22-25 και το 1-1.
Το τρίτο σετ το οποίο ήταν και το καθοριστικότερο του αγώνα οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά προηγούμενοι με 3-6, αλλά γρήγορα το παιχνίδι ισορρόπησε.
Απόλλωνας και Α.Ο.Ο. συμβάδιζαν μέχρι το 14-14, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Κόστιτς και τον Παπαστέλιο πήραν προβάδισμα με 18-16.
Οι παίκτες του Α.Ο. Ορεστιάδας ανέκαμψαν και με 21-23 έφθασαν μια ανάσα από το 1-2. Ωστόσο οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να τελειώσουν τις κρίσιμες επιθέσεις τους και να πάρουν το σετ και έτσι οι γηπεδούχοι με 26-24 έκαναν το 2-1.
Στο τέταρτο σετ το κακό ξεκίνημα για τον Α.Ο.Ο. (4-1) διορθώθηκε στη συνέχεια αλλά αυτό μέχρι το 13-13. Κάπου εκεί οι άσχημες επιθέσεις και το μπλοκ των «κυανολεύκων» έφερε το 16-13 και λίγο αργότερα το 20-15.
Οι τίτλοι τέλους του αγώνα είχαν πέσει ήδη και απλά το τελικό 25-20 σφράγισε το 3-1 και τη νέα ήττα των «πρασίνων» που έμειναν προτελευταίοι στην βαθμολογία και πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν επικίνδυνα για τη συνέχεια.